o nama sponzori linkovi novosti forum mapa weba prijava
sve o povrcu na jednom mjestu
savjeti edukacija ponuda - potražnja adresari proizvodnja Pregled cijena
Brokula
Tehnologija proizvodnje
Morfologija
Prehrambena vrijednost
Uzgoj
Berba
Sortiment
Zaštita usjeva Novo!
Kalkulacija troškova
Kretanje cijena
Stručni članci
Zanimljivosti
Česta pitanja Novo!
Izaberi kulturu:

PORTAL PODUPIRU:


 

pošalji link
pošalji upit

Morfološke karakteristike

Po morfološkim karakteristikama brokula je veoma slična cvjetači. Od nje se razlikuje po tome što nema metamorfozirani cvat, već je cvat sastavljen od pravih cvjetova debelih drški. Razlika je također u tome što se nakon otkidanja glavne cvati koja je najkrupnija, iz pazuha listova počinju razvijati bočne cvati. Kako se bočne cvati razvijaju kontinuirano kroz nekoliko tjedana tako i berba može biti (u više navrata. Cvatovi su najčešće sivkasto-plavkasto zelene boje, beru se i koriste za jelo zajedno sa zadebljalom stapkom duljine do 15 cm. Brokula se bere kada su pupovi cvjetova još mladi, a cvjetovi zatvoreni.

Po prehrambenoj vrijednosti u usporedbi s cvjetačom ima nešto veći sadržaj suhe tvari, zbog većeg sadražaja ugljikohidrata, bjelančevina i masti, pa joj je i energetaska vrijednost nešto veća. Također u pogledu sadržaja vitamina i minerala nadmašuje cvjetaču. Posebice ima visok sadržaj karotena zbog čega joj se i zbog ostalih vrijednih sastojaka pripisuju antikancerogena svojstva. Za jelo se priprema kuhanjem. Osim korištenja u svježem stanju uspješno se može čuvati smrzavanjem.

Pogledaj veću sliku!

Manje je zastupljena u proizvodnji od cvjetače, ali zbog njezine visoke prehrambene i zdravstvene vrijednosti proizvodnja se intenzivno širi. Najviše se uzgaja na Dalekom istoku, posebice u Kini i Japanu, a od europskih država u Italiji i Španjolskoj. U Hrvatskoj se njena proizvodnja tek nedavno značajnije poćela razvijati.

Optimalna temperatura za rast i razvoj brokule je 15 - 18oC, zbog toga je njena proizvodnja moguća samo u ranoproljetnom i jesensko - zimskom periodu. Da bi formirala cvat brokula tijekom vegetacije mora proći određeni period izloženosti niskim temperaturama, najčešće nižim od 10oC. To se posebice odnosi na jesenski uzgoj, kada se zbog visokih temperatura znatno intenzivnije razvija lišće pa cvat ostaje sitniji. Niske pak temperature u rano proljetnom uzgoju mogu utjecati na rani početak formiranja cvatova zbog čega također oni mogu ostati sitniji. U vegetativnij fazi brokula može podnjeti kratkotrajne niske temperature do - 10oC, ali cvatovi stardavaju kod - 5 oC. Visoke temperature nepovoljno utječu na razvoj brokule, posebice tijekom razvoja cvata. Temperature više od 25oC uvjetuju stvaranje sitnih, rahlih cvatova, a cvijetovi se veoma brzo otvaraju. Visoke temperature slično kao i kod cvjetače uvjetuju prerastanje lisnih brakteja kroz cvat, čime se gubi njihova tržna vrijednost. Stres izazvan visokim temperatura može također izazvati žučenje i propadanje pojedinih cvjetova unutar cvata.

Slično kao i kod cvjetače u proizvodnji namjenjenoj tržištu prevladavaju hibridi koji se međusobno razlikuju po dužini vegetacije, obliku, veličini, boji i zbijenosti cvata. Cjenjeniji su oni s izduženijom glavnom stabljikom i sitnijim pupovima čime se povečava zbijenost i zrnatost cvata. Za proljetni se uzgoj u kontinentalnim područjima koriste sorte kratke vegetacije koje za potrošnju dospijevaju do polovice lipnja, dok se u priobalnim područjima uglavnom uzgajaju sorte duže vegetacije koje za berbu dospjevaju od kasne jeseni do ranog proljeća.


Prehrambena vrijednost
    Po prehrambenoj vrijednosti u usporedbi s cvjetačom ima nešto veći sadržaj suhe tvari, zbog većeg sadražaja ugljikohidr... >>više
 
 
Pripravci
EQUATION PRO
CURZATE B


Brokula - sortiment

LUCKY F1





GRIFFEN F1


Ponuda
- Brokula: Presadnice
Potražnja
- Krastavci
- Rajčica
- Paprika
Aktualne cijene s veletržnica
HRVATSKA, 02.08.2010-08.08.2010
- Mrkva 4,75Kn
- Cvjetača 7,92Kn
- Blitva 6,75Kn
- Kelj 4,23Kn
- Luk (crveni) 3,67Kn

ČESTA PITANJA
Salata, Česta pitanja -
Zanima me sve o prehrani kristalonima za rajčicu....
>>više

FAO
  First coordinating meeting of the regional working group on greenhouse crop production in the South East European countries
Prvi koordinacijski sastanak regionalne radne grupe za razvoj proizvodnje povrća u zaštićenim prostorima jugoistočne Europe


TVRTKE SPONZORI

Sva prava pridržava (c) 2003 - 2024 Zdravko Matotan & Abacus