zatvori prozor

Očuvanje i zaštita starih hrvatskih sorti povrća

Klimatska i zemljišna raznolikost Hrvatske te duga tradicija u uzgoju povrća razlogom su prisustva u proizvodnji velikog broja sorti i ekopopulacija povrća različitih osobina. Ljudskim migracijama, trgovinom i razmjenama sjeme različitih povrtnih kultura dolazilo je u različite krajeve, a samo ono koje se najbolje prilagodilo lokalnim uvjetima, davalo zadovoljavajuće prinose i kvalitetu služilo je za daljnju reprodukciju. Spontanim križanjima, prirodnom selekcijom pod utjecajem okoline u mnogim su našim krajevima stvorene brojne vrijedne ekopopulacije povrća.

Sve većom komercijalizacijom povrćarske proizvodnje, nestajanjem tradicionalnih seljačkih vrtova i depopulacijom ruralnog prostora genetski fond i biološka raznolikost povrtnih vrsta na području Hrvatske izrazito su ugroženi od trajnog nestanka. Za razliku od drugog kulturnog i duhovnog nasljeđa koje ako se o njemu ne vodi sustavna briga propada sporije, biološko nasljeđe brzo propada te jednom izgubljenu sortu ili ekopopulaciju nemoguće je rekonstruirati. S tog su razloga brojne nacije razvijene društvene svijesti odavno formirale nacionalne banke biljnih gena u kojima se od trajnog nestajanja čuvaju najugroženije sorte i ekopopulacije biljnih vrsta. Nažalost u Hrvatskoj iako se godinama zna da su mnoge vrijedne domaće sorte i ekopopulacije nestale, a velikom broj to prijeti, tek potkraj prošle godine formirano je Povjerenstvo za zaštitu biljnih genetskih resursa čiji je prioritetni zadatak izrada Nacionalnog programa očuvanja, zaštite i održivog korištenja biljnih genetskih resursa. Nacionalnim programom predviđa se osnivanje banke biljnih gena koja bi vodila sustavnu brigu u prikupljanju, identifikaciji, regeneraciji i čuvanju od trajnog gubitka ugroženih sorti i populacija biljnih vrsta.

Ugroženost biljnih genetskih resursa na području jugoistočne Europe prepoznala je i Švedska agencija za međunarodni razvoj koja je prošle godine i u Hrvatskoj pokrenula projekt SEEDNet s ciljem da do realizacije nacionalnih programa pomogne u očuvanju, zaštiti i održivom korištenju biljnih genetskih resursa. U sklopu projekta na nacionalnom nivou oformljene su radne skupine za pojedine biljne vrste čiji je zadatak napraviti prioritete zaštite, identificirati od gubitka najugroženije sorte, regenerirati ih te pripremiti sjeme za deponiranje u banku biljnih gena.

U aktivnostima na projektu ističe se posebno Radna grupa za povrće koju čine gotovo svi vodeći hrvatski znanstvenici i stručnjaci koji se bave povrćarstvom s Agronomskog fakulteta iz Zagreba, Poljoprivrednog fakulteta iz Osijeka, Visokog gospodarskog učilišta iz Križevaca, Instituta za jadranske kulture iz Splita, Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča, Povrtlarskog centra iz Zagreba te Podravke iz Koprivnice. Radna grupa za povrće prioritetima u očuvanju i zaštiti odredila je stare domaće sorte i ekopopulacije povrća čije se sjeme ne komercijalizira, a upisane su u Hrvatsku sortnu listu.

Domaće sorte povrća ugrožene su od trajnog nestajanja iz više razloga. Sve manje je tradicionalnih obiteljskih gospodarstava koje povrće za vlastite potrebe ili za tržište proizvode iz vlastito reproducirang sjemena već ga kupuju, a ono je uglavnom stranog porijekla. U Hrvatskoj organizirana proizvodnja sjemena povrtnih kultura drastično je smanjena, uzdržna selekcija i očuvanje sortnosti starih sorti komercijalno već dugo nikome nije interesantna, a većina domaćih sjemenskih tvrtki u promet stavlja uglavnom uvozno sjeme. U Hrvatskoj nijedna se institucija sustavno ne bavi oplemenjivanjem i stvaranjem novih sorti povrća tako da se u komercijalnoj proizvodnji povrća za tržište gotovo isključivo koriste strane sorte i hibridi.

Slijedeće stare hrvatske sorte i ekopopulacije povrća posebno su ugrožene od nestajanja i u ovoj će se godini intenzivno raditi na prikupljanju njihovog sjemena, provjeri njihovog identiteti i pripremi sjemena za trajno čuvanje:

Vrsta

Sorta

 

Vrsta

Sorta

Artičoka

Domaća

 

Češnjak

Slavonski ozimi

Cvjetača

Trogirska rana

 

Češnjak

Domaći ozimi

Cvjetača

Trogirska srednje rana

 

Češnjak

Petrinjski ozimi

Endivija

Dalmatinska kopica

 

Češnjak

Polački ozimi

Kozjak

Domaći

 

Mrkva

Domaća žuta

Kupus

Ogulinski

 

Paprika

Feferoni crveni

Kupus

Cerski

 

Paprika

Feferoni slatki zeleni

Kupus

Ćepinski

 

Paprika

Feferoni slatki žuti

Kupus

Brgutski

 

Paprika

Feferoni žuti

Kupus

Varaždinski kupus

 

Patliđan

Domaći plavi

Lubenica

Vukovarska lubenica

 

Peršin lisnati

Domaći lišćar

Luk

Istarski ljubičasti

 

Postrna repa

Varaždinska repa

Luk

Istarski žuti

 

Rabarbara

Zagrebačka rabarbara

Luk

Rapski žuti pogačar

 

Raštika

Domaća

Luk

Turopoljski

 

Salata

Dalmatinska ledenka

Češnjak

Domaći jari

 

Salata

Kristal ljetna žuta


Apeliramo na sve korisnike stranice www.povrce.com koji smatraju da neke od navedenih ili drugih autohtonih starih hrvatskih sorti povrća imaju u proizvodnji i da raspolažu njihovim sjemenom ili kao što je slučaj kod luka i češnjaka sadnim materijalom da uzorak od stotinjak sjemenki ili desetak lukovica uz naznaku sorte i područja iz kojeg sjeme potječe pošalju u:

Visoko gospodarsko učilište
Dr. Vesna Samobor
Milislava Demerca 1
48260 Križevci
tel. 048 681 459

Možda će baš Vaš uzorak sjemena od trajnog nestajanja spasiti Vukovarsku lubenicu, Trogirsku cvjetaču, Istarski ljubičasti luk ili Varaždinski kupus.


zatvori prozor