Morfološke karakteristike
Celer je dvogodišnja povrtna kultura koja prve godine vegetacije formira korijen i lisnu rozetu, a druge godine cvijetnu stabljiku.
Korijen celera listaša i rebraša je žiličast, a korjenaša zadebljali, okruglog li ovalnog oblika.
Površinski je u donjem dijelu obrastao postranim korjenčićima. Vanjska kora mu je dosta gruba, najčešće je smeđkaste boje, a unutrašnjost je bijela. Lišće čini rozetu i nalazi se na glavi korijena, a sastoji se od izduženih peteljki i krupnih, glatkih urezanih plojki.
Kod celera rebraša peteljke su raročito razvijene, sočne su i bez puno celuloznih vlakana, kod nekih su sorata bijele boje. Plojke listova posebice su razvijene kod celera listaša i izrazito su aromatične.
Cvijetna stabljika naraste do metar visine, razgranata je, a vrhovi grana završavaju štitastim cvatovima. Cvjetovi se nalaze na kratkim stapkama, dvospolni su i sastavljeni od po pet sitnih čašićnih i kruničnih listića, dvogradne plodnice i pet prašnika.
Plod celera je kalavac smeđe boje, dužine oko 1,2 mm, promjera 0,6 mm i ujedno je sjeme. Celer od svih povrtnih kultura ima najsitnije sjeme. Masa 1.000 sjemenki je svega 0,4 - 0,5 g, a u jednom ga gramu oko 2.000 - 2.500 sjemnki koje uz pravilno čuvanje klijavost mogu zadržati do 5 godina.
|