Morfološke karakteristike
Salata je jednogodišnja povrtna kultura vretenastog, dobro razvijenog korijena koji se uglavnom razvija u površinskom sloju tla. Naročito se plitko ukorjenjuje salata uzgojena iz presadnica.
Stabljiku salate u vegetativnoj fazi čine skračeni internodiji iz kojih izbija lišće formirajući rozetu. Prelaskom u generativnu fazu stabljika se izdužuje i grana završavajući sitnim glavičastim cvatovima.
Listovi su sjedeći i zbog kratkih internodija stabljike i aktivnog centralnog pupa koji kontinuirano producira novo lišće kod najčešće uzgajanih formi čine glavicu. Vanjsko lišće rozete je položenije i tamnije, dok je lišće glavice uspravnije i svijelije je boje. Forme salate listova cjelovitog ruba, glatke površine i nježnog tkiva poznate su pod nazivom maslenke, a one nazubljenog ruba, naborane površine i hrskave strukture s izraženim lisnim žilama kristalke. Osim različitih nijansi zelene boje bez i s izraženim pigmentima listovi mogu biti i različitih nijansi crvenkasto smeđe boje.
U uvjetima dugog dana i visokih temperatura salata prelazi u generativnu fazu formirajući na vrhovima cvjetne stabljike glavičaste cvatove. Cvatovi su sastavljeni od dvadesetak dvospolnih jezičastih cvjetova žutog ocvjeća. Salata je samooplodna vrsta. Oplodnjim cvjetova formira se jednosjemeni plod roška, dugoljastog oblika zaošterna s oba kraja.
Sjeme je sivo bijele, tamno smeđe ili crne boje, dužine 3 - 4 mm i širine 0,3 - 0,5 mm. Masa 1.000 sjemenki je 1,0 - 1,5 g, a u jednom gramu ima 800 - 1.000 sjemenki. U uvjetima pravilnog čuvanja sjeme zadržava klijavost do 4 godine.
|