Morfološke karakteristike
Mrkva je dvogodišnja povrtna kultura koja u prvoj godini vegetacije razvija zadebljali korijen narančaste boje, koničnog, valjkastog ili okruglastog oblika sastavljen od skračene stabljike, vrata korijena i pravog korijena.
Na skraćenoj se stabljici nalazi lisna rozeta koju čine listovi s dugim peteljkama i perasto sastavljenim rascjepkanim liskama obraslim sitnim dlačicama.
Prelaskom u generativnu fazu druge godine vegetacije mrkva razvija razgranatu cvjetnu stabljiku na čijim se vrhovima formiraju štitasti cvatovi sastavljeni od mnošta cvjetova. Cvjetovi imaju po pet lapova, bijelih ili žučkastih latica i prašnika, te po jedan dvodjelni tučak s podraslom plodnicom sastavljenom od po dva plodnička lista.
Mrkva je stranooplodna biljna vrsta sklona križanjima i s divljim srodnicima. Oprašuje se vjetrom i kukcima.
Plod mrkve je kalavac sastavljen od dva plodića polumjesečastog oblika koji se koriste kao sjeme.
Sjeme mrkve je izduženo ovalnog oblika s izraženim rebrima na kojima se nalaze sitne bodljice. U brazdicama između rebara nalaze se sitni kanalići kojima se izlučuju eterična ulja što daje osebujan miris sjemenu. Zbog tih eteričnih ulja sjeme mrkve teško bubri i veoma polagano klije. Sjeme mrkve je sivožute do sivo smeđe boje, dužine 2 - 4 mm i širine 1 - 2 mm. U jednom gramu ima 600 - 1000 sjemenki. Krupnoća sjemena je najveća u cvatovima primarnih grana i smanjuje se prema cvatovima na granama višeg reda. Isto tako i kvaliteta sjemena je najveća s najkrupnijih cvatova primarnih i sekundarnih grana. Od jedne dobro razvijene sjemjenjače može se dobiti desetak grama sjemena koje u povoljnim uvjetima čuvanja može zadržati klijavost do tri godine.
|