Morfološke karakteristike
Hren je višegodišnja povrtna kultura koja u divljoj formi raste na vlažnim i sjenovitim staništima. U vrtovima se uzgaja kao trajnica najčešće. Takav hren najčešće je račvastog korjena, teško se vadi iz tla, a značajne količine zbog pucanja korjena ostaju u tlu koji potjera druge godine. Da bi se dobili lijepi, debeli i glatki korjenovi za tržište u svježem stanju ili za industrijsku preradu na većim površinama uzgaja se kao jednogodišnja kultura.
Hren se uzgaja zbog zadebljalog mesnatog korjena, bijele do žučkasto bijele boje ljuta i oštra okusa. Najčešće se koristi usitnjen kao pikantan začin. Kao lijek koristi se protiv skorbuta, reume, plućnih bolesti i kašlja. Bogat je vitaminom C kojeg u 100 g korjena ima oko 100 mg.
Kultivirani hren ima glavni zadebljali mesnati korjen dužine dvadesetak cm i promjera oko 3 cm iz čijeg vršnog dijela (glave korjena) naizmjenično izbija lišće, a iz donjeg dijela korjena jednogodišnje korjenje. Listovi se sastoje od tridesetak centimetara dugačkih peteljaka i gotovo do metar dugačke plojke dugoljasto - jajastog oblika i nazubljenog ruba. Iz centralnog se pupa razvija stabljika koja naraste do metar visine. Stabljika je obrasla malim sjedećim listovima i u gornjem se dijelu grana. Cvjetovi su potpuni, sastoje se od 4 uspravna lapa i 4 bijele latice, 6 prašnika i jednog tučka. Plod hrena je sitna, okruglasto jajolika komuška dužine 4 - 6 mm s po 4 - 6 sjemenki. Sjeme je sitno, okruglasto, crveno-smeđe boje i kod kulturnih formi je sterilno. Stog se razloga hren razmnožava isključivo vegetativno, reznicama.
|